Spring til indhold

Lukkedage

Herunder er en oversigt over ambassadens lukkedage.

 

Embassy closing days 2017: 

2 January (Monday) - New Year's Day
9 January (Monday) - Coming of Age Day
20 March (Monday) - Spring Equinox
14 April (Friday) - Langfredag / Good Friday
3 May (Wednesday) - Constitution Memorial Day
4 May (Thursday) - Greenery Day
5 May (Friday) - Children's Day
17 July (Monday) - Sea Day
11 August (Friday) - Mountain Day
18 September (Monday) - Respect for the Aged Day
9 October (Monday) - Sports Day
3 November (Friday) - Culture Day
23 November (Thursday) - Labor Thanksgiving Day
25 December (Monday) - Christmas closing
26 December (Tuesday) - Christmas closing
27 December (Wednesday) - Christmas closing
28 December (Thursday) - Christmas closing
29 December (Friday) - Christmas closing

 

Listen kan opdateres uden varsel.

Ambassaden har lukket i alle weekender.

Bemærk at al personligt fremmøde på ambassaden kræver forudgående aftale. Venligst se de relevante emnesider om hvordan der træffes aftale.

Kontakt:

Royal Danish Embassy
29-6 Sarugaku-cho
Shibuya-ku
150-0033 Tokyo

Tel.: +81 (0)3 3496 3001
Email: tyoamb@um.dk